piątek, 10 listopada 2017

Matematyka Potęgą - wycieczka przedmiotowa



9 listopada uczniowie klas czwartych i piątych udali się na wycieczkę do Krakowa.  Celem naszej naukowej wyprawy było Muzeum UJ, które ma swoją siedzibę na ulicy Jagiellońskiej. Uczniowie zwiedzili interaktywną ekspozycję „Nauki dawne i niedawne”. Ekspozycja rozmieszczona została w salach parterowych Collegium Maius. Sale to dawne lektoria, odnowione i  pokazane publicznie, a wraz z nimi pokazane unikatowe freski naukowe, jakie w części zachowały się na ścianach.
W Sali fizyki zaprezentowano ok  20 modeli dydaktycznych dotyczących różnych aspektów ruchu falowego. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z takimi zjawiskami jak polaryzacja światła, interferencja i dyfrakcja, zobaczyć jak wygląda fala poprzeczna i podłużna, potwierdzić doświadczalnie prawo odbicia światła, czy zmierzyć długość fali dźwiękowej.

Sala matematyki zatytułowana „Między bitem a abakiem” poświęcona została przedstawieniu historii metod obliczeniowych i urządzeń ułatwiających wykonywanie obliczeń. Obsługiwane przez uczniów specjalnie zaprojektowane modele oraz kopie historycznych pomocy liczących umożliwiają poznanie rożnych metod obliczeniowych.




Na sali astronomii znajdują się dwie "wyspy tematyczne": Zmierzyć czas oraz Kąty na niebie i na Ziemi. Pierwsza pokazuje różne sposoby pomiaru czasu, od klepsydry do zegara atomowego. Na drugiej widz może poznać działanie kilku historycznych przyrządów takich jak torquetum, astrolabium czy Laska Jakuba. Na sali znajdują się również obrotowa mapa nieba. 




Następnie uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej „Matematyka dźwięków”. Podczas zajęć uczniowie poznali fizyczne aspekty dźwięku. Chętni mogli zobrazować swoje umiejętności wokalne na ekranie oscyloskopu. Uczniowie badali od czego zależy wysokość dźwięków dla różnych instrumentów, tych powszechnie znanych i takich bardzo „nietypowych”,  przygotowanych do zajęć. Finał zajęć był bardzo emocjonujący. Uczniowie  na różnej długości rurkach wygrali kilka melodii. Zajęcia bardzo nam się podobały. Na długo zostaną w naszej pamięci.




Galileusz jako pierwszy stwierdził, że księga przyrody zapisana jest językiem matematyki.
Dziś trudno się z nim nie zgodzić.