piątek, 29 września 2017

VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole

Dzisiaj w naszej szkole odbył się happening z okazji VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.  Od samego rana działały komisje i patrole egzaminacyjne. Każdy, kto chciał uzyskać honorowy tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia i zdobyć Certyfikat musiał odpowiedzieć na pytania egzaminatora. Chętnych do egzaminu było wielu - nie tylko uczniów, ale również Nauczycieli i Rodziców. Zarówno egzaminujący jak i egzaminowani świetnie się bawili.


  


W takiej akcji edukacyjnej nasza szkoła uczestniczyła po raz pierwszy. Jednak już wiemy, że w przyszłym roku przyłączymy się do niej również. 


Lekcja w plenerze

29 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w plenerowej lekcji matematyki, podczas której:

wyznaczali wysokość drzewa na podstawie długości jego cienia,










rysowali okrąg i elipsę,








za pomocą sznurka wyznaczyli kąt prosty.








Lekcja matematyki poza klasą to dość niecodzienna sytuacja. To bardzo interesująca odmiana od klasowego systemu nauki. Było ciekawie i twórczo. Wielu uczniów zapamięta jak wyznaczyć kierunek północny za pomocą zegarka, jak ustalić szerokość rzeki powtarzając rozumowanie Talesa.



piątek, 22 września 2017

Liczby Fibonacciego i złoty podział

Liczby Fibonacciego i złoty podział

      Złoty podział i liczbę ⱷ znajdziemy również w proporcjach naszego ciała. Co prawda proporcje te nie są tak idealnie i dokładnie zachowane, ale są na pewno bardzo zbliżone.
 

     Weźmy na przykład stosunek wzrostu człowieka do odległości od stóp do pępka, który wynosi ⱷ (1,618). Te same stosunki odległości równe liczbie ⱷ, znajdziemy także w odległości np. od koniuszków palców do łokci – do odległości od łokcia do nadgarstka; od ramion do czubka głowy – do odległości od brody do czubka głowy; od pępka do czubka głowy – do odległości ramion do czubka głowy; od kolana do pępka – do odległości od kolana do stopy.
    Uczniowie uczestniczący w zajęciach przeprowadzili wiele pomiarów w poszukiwaniu złotej liczby i idealnej proporcji.



środa, 20 września 2017

Spirale

Co mają wspólnego: Droga Mleczna, ananas, owca górska, muszla morskiego głowonoga - z ciągiem liczb 1, 1, 2, 3, 5, ...?

     Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali dzisiaj uczniowie uczestniczący w zajęciach mPotęga. Odpowiedź - wszystkie wymienione przykłady zawierają linie spiralne. Uczniowie rysowali spirale z zakładkami, zwijające się, tworzyli cykle i wiele innych.  Uczniowie również dowiedzieli się, że większość linii spiralnych występujących w przyrodzie i technice to spirale trójwymiarowe. 
 
Liczby Fibonacciego również opisują zdumiewającą spiralę. 





Linia spiralna, która powstaje z liczb Fibonacciego opisuje wiele obiektów przyrodniczych.


Uczniowie ćwiczyli rysowanie linii według zadanych reguł, sami poszukiwali ciekawych przypadków. Wniosek z naszych zajęć był jednogłośny. Te linie to nie matematyczna abstrakcja a opis przyrody.

piątek, 15 września 2017

Fraktale

     Uczniowie koła matematycznego poznali dzisiaj niezwykłe obiekty matematyczne, które świetnie opisują przyrodę. Czy znacie fraktale? Oczywiście, że tak. Oto przykłady znane z życia codziennego.


     Wiadomości dotyczące budowy fraktali uczniowie zastosowali do własnych konstrukcji. Efekty naszej pracy były zdumiewające.  Powstało wiele pięknych drzew pitagorejskich.

niedziela, 10 września 2017

MATEMATYKA POTĘGĄ



Czym jest "mPotęga"?
     mPotęga to program grantowy, który popularyzuje matematykę wśród młodych ludzi i pokazuje im, że matematyka to super przygoda oraz przydatna w codziennym życiu umiejętność. Program ma także zachęcić nauczycieli, rodziców i pasjonatów matematyki do przezwyciężenia rutyny i schematów w nauczaniu tego przedmiotu. Liczymy, że pokazanie matematyki w kreatywny, atrakcyjny sposób będzie impulsem do wprowadzenia dzieci i młodzieży w przyjazny świat matematyki i logiki.
    

Od września do grudnia w naszej szkole realizowany będzie program grantowy mPotęga dofinansowany przez Fundację mBanku. 

https://www.mbank.pl/mfundacja/mpotega/program/https://www.mbank.pl/mfundacja/mpotega/program/




 MATEMATYKA POTĘGĄ
       Pogram zakłada popularyzację matematyki wśród uczniów klas szkoły podstawowej oraz rodziców poprzez stosowanie różnych form i nowoczesnych metod pracy z wykorzystaniem narzędzi TIK. Zajęcia zostaną ujęte w trzech blokach tematycznych: Świat jest matematyczny, Zabawy z matematyką i logiką,   Matematyczne origami. 

       Realizując projekt udowodnimy, iż matematyka wcale nie musi być trudna, a rozwiązując problemy matematyczne można się bardzo dobrze bawić. Potwierdzimy również, że świat jest matematyczny, a jego odkrywanie to wspaniała przygoda.